Kawowy poradnik o alternatywnych metodach parzenia

Kochamy kawę, kochamy kawiarnie, kochamy kulturę jej parzenia i picia. Kiedy pracujemy na mieście, zawsze robimy to w naszych ulubionych kawiarniach przy dobrym chemexie lub dripie. Właśnie w takich klimatach powstają kolejne projekty, o których możecie potem poczytać na Smakach. Może kiedyś pokusimy się nawet o stworzenie specjalnej mapy, na której połączymy przełomowe momenty dla naszego bloga z poszczególnymi kawiarniami…
Zbliżają się święta pomyśleliśmy więc, że to idealny czas na podarowanie bliskiej osobie kawy i kawowych akcesoriów oraz zarażenie innych miłością do tego czarnego trunku. My najchętniej korzystamy z internetowego sklepu Coffeedesk, gdzie znajdziecie przeogromny wybór sprzętu do parzenia, akcesoriów, jak i samej kawy. Dzięki alternatywnym metodom parzenia kawy można uzyskać naprawdę niesamowite efekty, a świetną kawę wypić również w domu (bez wydawania kilku tysięcy złotych na ekspres ciśnieniowy) lub w podróży.
Jak jednak odnaleźć się wśród tych wszystkich rodzajów i nie zwariować? Pomożemy!
Aeropress
Czyli najmłodsze, najprostsze i najbardziej uniwersalne urządzenie do parzenia kawy. Stosują je zarówno totalni amatorzy, jak i światowej klasy bariści. To taki rodzaj strzykawki, do której wsypujecie kawę i wlewacie wodę, a całość wyciskacie przez papierowy filtr. Aeropress daje Wam ogromne możliwości eksperymentowania i poszukiwania własnych smaków. Jego niewielkie rozmiary, materiał z którego jest zrobiony oraz brak dodatkowych akcesoriów powoduję, że idealnie sprawdzi się również w podróży.
Polecamy ten: Aeropress (zestaw z pokrowcem)

Drip
To dla odmiany klasyka wśród alternatywnych metod parzenia kawy.
Do lejka z papierowym filtrem wsypujemy kawę, a następnie zalewamy ją gorącą wodą. Tak przefiltrowany napój trafia do serwera na kawę. Istnieją dwie główne odmiany tej metody parzenia: V60 oraz kalita.
Parząc kawę w ten sposób uzyskujecie wyjątkowo lekki i zbalansowany napój, który gwarantuje niesamowite, pozbawione goryczy doznania smakowe.
Polecamy model, z którego korzystamy sami: Drip Hario ceramiczny V60-02

Chemex
To nasze ulubione narzędzie do przygotowywania kawy.
Jest zdecydowanie najbardziej designerskim naczyniem z kawowych zaparzaczy. Stało się wręcz symbolem wszystkich alternatyw. Możecie nazywać go „kemeksem”, choć w Anglii wołają na niego „kimiks” 😉
Uwielbiamy go jednak nie tylko za wygląd, lecz również niesamowitą czystość, lekkość i wyrazistość kawy.
Polecamy ten: Chemex Classic Coffee Maker

Syfon
Najbardziej spektakularne z urządzeń do parzenia kawy, dzięki któremu przygotowywanie kawy może przypominać eksperyment naukowy.Jeżeli coraz bardziej wkręcacie się w samodzielne przygotowywanie alternatyw, to właśnie parząc kawę w ten sposób możecie najbardziej zaimponować Waszym znajomym. I choć syfon wydaje się bardzo skomplikowany, to zaparzanie w nim kawy aż tak trudnie nie jest.
A sama kawa? Syfon wydobędzie z niej bardzo szeroką i bogatą paletę smaków, dlatego do tej metody parzenia szczególnie polecamy stosowanie wysokiej jakości kaw specialty.
Dzisiaj rynek syfonów zdominowały dwie japońskie firmy Hario i Yama.
My polecamy: Hario Syphon Mocha

French press
Ten szklany dzbanek z tłokiem i sitkiem to nasze pierwsze urządzenie do parzenia kawy. To chyba najbardziej znany i popularny sposób parzenia kawy.
Może nie jest on tak hipsterski, a pochodząca z niego kawa jest bardziej „szorstka” niż parzona innymi metodami, lecz w tym wypadku cenimy sobie łatwość w przygotowaniu naprawdę dobrej kawy.
Tu dużo zależy od jakości naczynia, dlatego zdecydowanie polecamy Wam: Bodum Brazil French Press

Kawiarka / Kafetierka / Mokka
Kolejny klasyk, a poza tym urządzenie z którym mamy wyjątkowe wspomnienia. To właśnie przywieziony z Włoch niepozorny, dwuczęściowy czajniczek był przyczyną i początkiem naszej miłości do kawy.
Działa podobnie jak ekspres ciśnieniowy i można do niej użyć ziaren przeznaczonych pod espresso. Sama przygotowana w niej kawa przypomina smakiem espresso. Jest mocna i bardzo esensjonalna.
Zdecydowanie warto w tym przypadku wykorzystać mieszanki, które cechuje wysoka słodycz.
Polecamy wybrać kawiarkę dobrej jakości, posłuży Wam naprawdę długie lata. Przy zakupie urządzenia zastanówcie się nad odpowiednim dla Was rozmiarem oraz rodzajem kuchenki na której
będziecie przygotowywać kawę (gaz, indukcja…)
My korzystamy z tej: G.A.T. Diva

Cold Brew
Na koniec coś zupełnie innego, czyli kawa na zimno.
Wbrew pozorom przygotowanie takiej kawy jest całkiem łatwe. Kawę i wodę mieszacie w dowolnym naczyniu, by następnie umieścić ją w lodówce na około 9-12h (w zależności od preferencji). Po schłodzeniu pamiętajcie o przefiltrowaniu Waszego napoju (możecie do tego wykorzystać np. dripa).
Otrzymany w ten sposób Cold Brew to przyjemny, pozbawiony skrajności napój, który może być mega zastrzykiem energii na kolejne godziny.
Jesteśmy wprost uzależnieni od tego: Cold Brew Etno Cafe

Do każdej z tych kaw potrzebujecie także młynka (np. ten) oraz dobrej jakości kawowych ziaren (cały asortyment znajdziecie tu: klik).

Przedstawione wyżej to oczywiście nie wszystkie metody alternatywne do espresso. Wybraliśmy te szczególnie nam bliskie. Cały czas uczymy się kawy i nadal chcemy wspólnie z Wami odkrywać jej świat.
A zatem… Do zobaczenia przy kolejnej filiżance kawy!
Wpis powstał we współpracy z marką Coffeedesk.
Previous Post
Next Post

Leave a Reply